A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság, a Békés Vármegyei Kormányhivatal és a Békés Vármegyei Mérnöki Kamara november 20-án Békéscsabán tartott Földmérő Napot, amelyre a Lechner Tudásközpont négy szakembere is előadással készült. Az eseményről Bige Zoltán, Iván Gyula, Pálosi Imre és Sebők Tamás állított össze beszámolót.
A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT), a Békés Vármegyei Kormányhivatal, valamint a Békés Vármegyei Mérnöki Kamara közös szervezésében került sor az immár hagyományosnak mondható Békéscsabai Földmérő Nap című rendezvényre november 20-án. A konferencia hallgatóságát dr. Sóvári Tibor, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztályának vezetője köszöntötte. A Békés Vármegyei Kormányhivatal nevében dr. Bódi Beáta igazgató tartott köszöntő beszédet, felhívva a figyelmet arra, hogy a földmérési, földügyi szakma jelentős változások előtt áll az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer (E-ING) bevezetésével. A felkészülést jelentősen segítik a hasonló konferenciák és köszönetet mondott a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium képviselőinek, hogy első kézből hallhatja a közönség az újdonságokat. Ezt követően az MFTTT nevében Dobai Tibor főtitkár köszöntötte a konferenciát.
Iván Gyula, a Lechner Tudásközpont ingatlan-nyilvántartási vezető szakértője előadásában egy állami ingatlan-értékelési rendszer jelentőségéről beszélt. Az előadásban bemutatásra került a modern földügyi menedzsment, földügyi igazgatás rendszere, kiemelve az ingatlan-értékelés gazdasági jelentőségét. Példákkal illusztrálta az ingatlan-értékelés felhasználását, elemezte a jelenlegi állami ingatlan-értékelés problémáit és Szlovénia példáján bemutatta egy állami ingatlan-értékelési rendszer bevezetésének lépéseit, annak számos előnyét a nemzetgazdaság működése szempontjából. Az előadás végén kitért a jelenlegi, nemzetközi szabványosítási törekvésekre a földügyi igazgatás területén, melyben az ingatlan-értékelés is jelentős szerepet játszik.
A következő előadást Bige Zoltán, a Lechner Tudásközpont szakfelügyelője tartotta, a GNSS technológia felhasználásáról a szélsőpontosságú magasságmeghatározások esetén. Előadásában ismertette azt a műszaki megoldást, mellyel a műholdas helymeghatározó technológiát alkalmazva lehetőség van kiváltani a magasságmeghatározás hagyományos megoldásait.
Pálosi Imre, a Lechner Tudásközpont szakfelügyelője, az Egységes Országos Magassági Alaphálózat (EOMA) főpontjairól tartott érdekes előadást. Előadásában ismertette a főpontok jellemzőit, azok állandósítását és kiépítésük módszereit.
Sebők Tamás, a Lechner Tudásközpont szakfelügyelője, az Egységes Országos Vízszintes Alaphálózat (EOVA) jelenlegi helyzetét ismertette. Előadásában kitért arra, hogy jelenleg a pontok pusztulása igen nagymértékű. Felhívta a figyelmet, hogy ha a jelenlegi jogi-, erőforrás (tárgyi/személyi) helyzete nem változik, akkor az EOVA hálózat a használhatatlanságig elpusztul. A folyamat a jelenlegi szabályozással megállíthatatlan! Végül feltette a kérdést: Megállítható-e ez az eredetileg egyenletes hálózati eloszlást romboló pontpusztulás, vagy tervezetten befolyásolható-e a folyamat egy ritkább, de fenntartható EOVA hálózat létrehozására? Az RTK GNSS szinte kizárólagos használatával mi lehet az EOVA jövőbeni szerepe? Az előadás a fenti kérdésekre választ keresve hívta fel a figyelmet arra, hogy az 1990 után megváltozott politikai, gazdasági változások, változást követelnek az EOVA fenntartásának jogi szabályozásában, erőforrás igényeiben és azok elosztásában is.