Békéscsabán találkoztak a földmérők

Földmérő Nap – Fókuszban az E-ING

A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság, a Békés Vármegyei Kormányhivatal és a Békés Vármegyei Mérnöki Kamara november 20-án Békéscsabán tartott Földmérő Napot, amelyre a Lechner Tudásközpont négy szakembere is előadással készült. Az eseményről Bige Zoltán, Iván Gyula, Pálosi Imre és Sebők Tamás állított össze beszámolót.

A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT), a Békés Vármegyei Kormányhivatal, valamint a Békés Vármegyei Mérnöki Kamara közös szervezésében került sor az immár hagyományosnak mondható Békéscsabai Földmérő Nap című rendezvényre november 20-án. A konferencia hallgatóságát dr. Sóvári Tibor, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztályának vezetője köszöntötte. A Békés Vármegyei Kormányhivatal nevében dr. Bódi Beáta igazgató tartott köszöntő beszédet, felhívva a figyelmet arra, hogy a földmérési, földügyi szakma jelentős változások előtt áll az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer (E-ING) bevezetésével. A felkészülést jelentősen segítik a hasonló konferenciák és köszönetet mondott a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium képviselőinek, hogy első kézből hallhatja a közönség az újdonságokat. Ezt követően az MFTTT nevében Dobai Tibor főtitkár köszöntötte a konferenciát.

Iván Gyula, a Lechner Tudásközpont ingatlan-nyilvántartási vezető szakértője előadásában egy állami ingatlan-értékelési rendszer jelentőségéről beszélt. Az előadásban bemutatásra került a modern földügyi menedzsment, földügyi igazgatás rendszere, kiemelve az ingatlan-értékelés gazdasági jelentőségét. Példákkal illusztrálta az ingatlan-értékelés felhasználását, elemezte a jelenlegi állami ingatlan-értékelés problémáit és Szlovénia példáján bemutatta egy állami ingatlan-értékelési rendszer bevezetésének lépéseit, annak számos előnyét a nemzetgazdaság működése szempontjából. Az előadás végén kitért a jelenlegi, nemzetközi szabványosítási törekvésekre a földügyi igazgatás területén, melyben az ingatlan-értékelés is jelentős szerepet játszik.

A következő előadást Bige Zoltán, a Lechner Tudásközpont szakfelügyelője tartotta, a GNSS technológia felhasználásáról a szélsőpontosságú magasságmeghatározások esetén. Előadásában ismertette azt a műszaki megoldást, mellyel a műholdas helymeghatározó technológiát alkalmazva lehetőség van kiváltani a magasságmeghatározás hagyományos megoldásait.

Pálosi Imre, a Lechner Tudásközpont szakfelügyelője, az Egységes Országos Magassági Alaphálózat (EOMA) főpontjairól tartott érdekes előadást. Előadásában ismertette a főpontok jellemzőit, azok állandósítását és kiépítésük módszereit.

Sebők Tamás, a Lechner Tudásközpont szakfelügyelője, az Egységes Országos Vízszintes Alaphálózat (EOVA) jelenlegi helyzetét ismertette. Előadásában kitért arra, hogy jelenleg a pontok pusztulása igen nagymértékű. Felhívta a figyelmet, hogy ha a jelenlegi jogi-, erőforrás (tárgyi/személyi) helyzete nem változik, akkor az EOVA hálózat a használhatatlanságig elpusztul. A folyamat a jelenlegi szabályozással megállíthatatlan! Végül feltette a kérdést: Megállítható-e ez az eredetileg egyenletes hálózati eloszlást romboló pontpusztulás, vagy tervezetten befolyásolható-e a folyamat egy ritkább, de fenntartható EOVA hálózat létrehozására? Az RTK GNSS szinte kizárólagos használatával mi lehet az EOVA jövőbeni szerepe? Az előadás a fenti kérdésekre választ keresve hívta fel a figyelmet arra, hogy az 1990 után megváltozott politikai, gazdasági változások, változást követelnek az EOVA fenntartásának jogi szabályozásában, erőforrás igényeiben és azok elosztásában is.
 

Bige Zoltán
Iván Gyula
Pálosi Imre
Sebők Tamás